Smith & Wesson SD9 2.0 9mm Luger 4in Stainless Steel Pistol – 16+1 Rounds – S&W SD 2.0 is compatible with existing holsters, lights and lasers designed for the original SD9. Featuring more slide serration coverage to aid in manipulations; flat face defense trigger offers a crisp break and audible reset.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 16+1 |
| Barrel Length | 4in |
| Finish | Stainless Steel |
| Grips | Black Textured Polymer |
| Sights | 3-Dot White |
| Weight | 22.7oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Frame Size | Compact |
| Gun Model | SD9 2.0 |
| Overall Length | 7.2in |
| Type | Centerfire |


