Beretta APX A1 Compact 9mm Luger 3.7in Matte Black Pistol – 10+1 Rounds – The newest addition to the APX family, the APX A1 Compact takes the best-in-class ergonomic and proven reliability of the APX family to the next level. Packed with features consiting of an optic ready slide with fiber optic front sight, new slide serrations, competition striker spring, interchangeable backstraps (S, M, and L size), extended frame stippling, and a squared trigger guard with higher undercut. The Aqua Tech Shield coating maintains industry-leading corrosion and chemical resistance. The APX A1 Compact is smaller and easier to conceal while still providing a 10 round capacity.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 3.7in |
| Finish | Matte |
| Grips | Polymer |
| Weight | 27.7oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Features | Polymer Frame w/ Extended Stippling, 2 Magazines, Interchangeable Backstraps, Optic Ready |
| Frame Size | Compact |
| Gun Model | APX |
| Hand | Right |
| Optics Ready | Yes |
| Overall Length | 6.9in |
| Type | Centerfire |
Smith & Wesson Performance Center SW22 Victory Target Model Fluted Barrel Red Dot Sight 22 Long Rifle 6in Stainless Pistol - 10+1 Rounds
KE Arms AR-15 GI Lower Parts Kit Black
Taurus Raging Hunter 454 Casull 8.38in Black/Stainless Aluminum Revolver - 5 Rounds 

