Beretta APX A1 Tactical 9mm Luger 4.8in Matte Pistol – 21+1 Rounds – Building off the success of the APX series, Beretta is excited to unveil the latest innovation and introduces the APX A1 Tactical. Cream of the crop of the APX series, it was developed in collaboration with special forces units to offer peak performance and unmatched durability. Comes packed with premium features such as 1/2in – 28 threaded barrel, blacked out suppressor height sights, red dot optic-ready, and three 21 rd. extended magazines. Whether you’re plinking, training, competing, or prepping for home defense, the APX A1 Tactical is your premier sidearm of choice.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 21+1 |
| Barrel Length | 4.8in |
| Finish | Matte |
| Grips | Texture Black Polymer |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Green |
| Frame Size | Fullsize |
| Gun Model | APX-A1 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.2in |
| Type | Centerfire |
Ruger Max-9 Pro 9mm Luger 3.2in Black Oxide Pistol - 12+1 Rounds
Browning Mark Plus Vision Triad 22 Long Rifle 5.9in Black Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Vision w/Crimson Trace Laser 22 Long Rifle 5.9in Black Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Hunter 22 Long Rifle 5.9in Matte Blued Pistol - 10+1 Rounds
Rock Island M1911 A1 XT Magnum 22 WMR (22 Mag) 5in Matte Black Pistol - 14+1
Browning Buck Mark Plus Vision 22 Long Rifle 5.9in Black Pistol - 10+1 Rounds 
