Bond Cowboy Defender Handgun – The Cowboy Defender was designed for Cowboy Action or the most compact carry concealed .410 shotshell protection available. The overall appearance is similar to the Remington Double Derringer of the 1860’s. The Cowboy Defender will accept all the extra interchangeable barrels.
Stainless steel double-barrel and frameCompatible with all Bond Arms barrelsAutomatic spent casing extractorPatented rebounding hammerRetracting ring pinsCross-bolt safetySpring-loaded, cammed locking lever
Specifications
| Action | Break Action |
|---|---|
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 3in |
| Finish | Stainless |
| Grips | Rosewood |
| Sights | Blade Front / Fixed Rear |
| Weight | 19oz |
| Cartridge | 357 Magnum |
| Gun Model | DEFENDER |
| Overall Length | 5in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
Sig Sauer P365 9mm Luger 3.1in Black Nitron Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Micro Bull 22 Long Rifle 4in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Garrison 9mm Luger 5in Blued/Gray Pistol - 9+1 Rounds
PTR Industries 9 CT 601 9mm Luger 8.86in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
HK P30 9mm Luger 3.85in Black Pistol - 17+1 Rounds
Ruger EC9s 9mm Luger 3.12in Black Pistol - 7+1 Rounds 

