Browning 1911-22 Black Label 22 Long Rifle 4.25in Matte Black Pistol – 10+1 Rounds – The Browning 1911-22 Black Label Full Size is built to 85% of the original 1911 pistol in 45 ACP. Designed with a sense of duty and precision and copiously tested to ensure accuracy, function and the feel. The 1911-22 features a polymer frame; Picatinny rail, commander hammer, black laminated and stippled grips, checkered front strap, beavertail grip safety and extended slide release. Includes magazine and ABS case.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 4.25in |
| Finish | Matte Black |
| Grips | Black Laminate Stippled |
| Sights | Fixed A1 |
| Weight | 14oz |
| Cartridge | 22 Long Rifle |
| Color | Black |
| Gun Model | BLACK LABEL 1911 22 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.5in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Rimfire |
| Made in the USA | Yes |
|---|
Rock Island Armory M1911 GI Standard 45 Auto (ACP) 5in Parkerized Pistol - 8+1 Rounds
Browning Buck Mark Plus Vision 22 Long Rifle 5.9in Black Pistol - 10+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Emissary 45ACP 4.25in Stainless Pistol - 8+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Emissary 9mm 5in Stainless Pistol - 9+1 Rounds
PTR Industries 9 CT 601 9mm Luger 8.86in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds 

