B&T APC9K Pro 9mm Luger 4.3in Coyote Tan Modern Sporting Pistol – 33+1 Rounds – The APC PRO series brings a new level of performance and adaptability to the APC platform. All models feature a dual auto-folding, non-reciprocating charging handle, improved lower receiver ergonomics including a side positioned bolt hold open/release, removable M4 compatible grips, and Magpul M-Lok accessory slots. This version of the APC9 Pro takes Glock pattern pistol magazines.
Specifications
| Action | Modern Sporting Pistol |
|---|---|
| Barrel Length | 4.3in |
| Capacity | 33+1 |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Finish | Coyote Tan |
| Gun Model | APC9K |
| Hand | Ambidextrous |
| Overall Length | 12.7in |
| Sights | Flip-Up/Adjustable |
| Threaded | Yes |
| Type | Centerfire |
| Weight | 5.51lbs |


