Canik Mete SFT 9mm Luger 4.46in Matte Black Pistol – 10+1 Rounds – Canik is proud to unveil the latest innovation in pistols with the METE series of handguns. Building off of the TP series success, the evolution of this line is based on consumer and engineering feedback that were not only desired enhancements but also functional improvements. The METE series is the culmination of years of tireless testing and engineering resulting in a truly impressive end result!
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 4.46in |
| Finish | Matte Black |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | Fixed, 3 Dot White |
| Weight | 27.9oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Gun Model | METE SFT |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.5in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.5in Matte Green Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Contour 22 Long Rifle 5.5in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Browning Mark Plus Vision Triad 22 Long Rifle 5.9in Black Anodized Pistol - 10+1 Rounds
HK P30 9mm Luger 3.85in Black Pistol - 17+1 Rounds
Rock Island Armory Ultra HC 10mm Auto 5in Black Parkerized Pistol - 16+1 Rounds 

