Charter Arms Pink Lady 38 Special 2in Matte Stainless/Pink Revolver – 5 Rounds – Charter’s Pink Lady is a great introductory revolver for the novice shooter, or anyone who needs a low recoil revolver.The Pink Lady revolver is very lightweight, weighing in at only one pound.
Barrel: 2in, Matte Stainless SteelCylinder: Matte Stainless SteelFrame: Anodized Pink AluminumModel: Undercover LiteDouble Action OnlyExposed Hammer StyleShrouded Ejecter Rod3-Point Cylinder Lock-UpSafety: Full Hammer Block Safety System
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 5 |
| Barrel Length | 2in |
| Finish | Matte Stainless |
| Grips | Black Finger Grooved Rubber |
| Sights | Fixed Blade Front |
| Weight | 12oz |
| Cartridge | 38 Special |
| Frame Size | Subcompact |
| Gun Model | UNDERCOVER LITE |
| Hand | Right |
| Overall Length | 3.75in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.9in Blue Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Hunter 22 Long Rifle 5.9in Matte Blued Pistol - 10+1 Rounds
PTR Industries 9 CT 601 9mm Luger 8.86in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
Browning Buck Mark Micro Bull 22 Long Rifle 4in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Smith & Wesson SD9 VE 9mm Luger 4in Satin Stainless Pistol - 16+1 Rounds
Springfield Armory Hellcat OSP 9mm Luger 3in Flat Dark Earth/Black Pistol - 13+1 Rounds
HK P30 9mm Luger 3.85in Black Pistol - 17+1 Rounds
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.5in Matte Green Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Plus Vision 22 Long Rifle 5.9in Black Pistol - 10+1 Rounds
Ruger EC9s 9mm Luger 3.12in Black Pistol - 7+1 Rounds
Browning Buck Mark Field Target 22 Long Rifle 5.5in Tungsten Gray Cerakote Pistol - 10+1 Rounds
Sig Sauer MPX Copperhead 9mm Luger 3.5in Coyote Cerakote Modern Sporting Pistol - 20+1 Rounds
Rock Island M1911 A1 XT Magnum 22 WMR (22 Mag) 5in Matte Black Pistol - 14+1 

