Charter Arms Pitbull 40 S&W 2.3in Matte Stainless Revolver – 5 Rounds – Charter’s Pitbull features an unique design which provides a dual coil spring assembly located in the extractor which allows for easy cartridge insertion and retention in every chamber of the revolvers cylinder. This patented system allows the shooter ease of ejecting spent cartridges for immediate reloading. Charter Arms has taken the difficulty of rimless loading and ejection to the simplicity of the rimmed cartridge in the revolver industry. This model has a stainless finish and a 2.3in barrel.
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 5 |
| Barrel Length | 2.3in |
| Finish | Matte Stainless |
| Grips | Black Finger Grooved Rubber |
| Sights | Fixed Front |
| Weight | 20oz |
| Cartridge | 40 S&W |
| Gun Model | PITBULL |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.32in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
Springfield Armory 1911 Emissary 45ACP 4.25in Stainless Pistol - 8+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Emissary 9mm 5in Stainless Pistol - 9+1 Rounds
Sig Sauer P365 9mm Luger 3.1in Black Nitron Pistol - 10+1 Rounds
EAA Girsan MC9 9mm Luger 4.2in Black Pistol - 17+1 Rounds
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.9in Blue Anodized Pistol - 10+1 Rounds 

