Charter Arms The Professional 32 H&R Magnum 3in Black Revolver – 7 Rounds – The Charter Arms The Professional is a .32 H&R Magnum with a black nitride finish, LitePipe front sight, fixed rear sight, 3″ barrel and walnut grips.
Spurred HammerShrouded Ejector Rod3-Point Cylinder Lock-upBlack Plastic Case Packaging
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 7 |
| Barrel Length | 3in |
| Finish | Black Nitride |
| Grips | Contoured Walnut |
| Sights | Fixed Front Green Fiber Optic |
| Weight | 22oz |
| Cartridge | 32 H&R Magnum |
| Gun Model | PROFESSIONAL |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.81in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
Rock Island Armory M1911 GI Standard 45 Auto (ACP) 5in Parkerized Pistol - 8+1 Rounds
Browning Mark Plus Vision Triad 22 Long Rifle 5.9in Black Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Micro Bull 22 Long Rifle 4in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds 

