Chiappa 1873 22 Long Rifle 7.5in Blued Revolver – 10 Rounds – The single action 1873 is a timeless handgun and a symbol of the American West. The Chiappa SAA 1873 series captures the spirit and allure of these fine revolvers. Chambered in easy to shoot, readily accessible rimfire 22 Long Rifle the SAA 1873 is an excellent single action revolver. Perfect for plinking, target practicing and even small game hunting.
Single Action ArmyBarrel: 7.5in, Blued, Steel Barrel Liner, RifledBlued Steel Lined Alloy CylinderExposed Hammer StyleEjector Rod
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 10 |
| Barrel Length | 7.5in |
| Finish | Blued |
| Grips | Black Synthetic |
| Sights | Fixed Blade Front / Adjustable Windage and Elevation Rear |
| Weight | 2.3lbs |
| Cartridge | 22 Long Rifle |
| Frame Size | Fullsize |
| Gun Model | 1873 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 10.5in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Rimfire |
Rock Island Armory M1911 GI Standard 45 Auto (ACP) 5in Parkerized Pistol - 8+1 Rounds
Beretta 96A1 40 S&W 4.9in Black Burniton Pistol - 12+1 Rounds
Browning Buck Mark Field Target 22 Long Rifle 5.5in Tungsten Gray Cerakote Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Hunter 22 Long Rifle 5.9in Matte Blued Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Micro Bull 22 Long Rifle 4in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds 

