Chiappa 1873-22 Single-Action 22 Long Rifle 12in Black Revolver – 6 Rounds – Popular legend has it that old west lawman Wyatt Earp carried a long-barreled Colt Single Action Army presented to him by dime novelist Ned Buntline, who had five of them commissioned. However, no evidence has been found that Colt actually manufactured a “Buntline” revolver prior to its description in a largely fictionalized biography of Earp in 1931. This modern day reproduction of a long barreled Single Action Army features a 12in barrel, adjustable sights and a matte black finish.
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 12in |
| Finish | Black |
| Sights | Adjustable |
| Weight | 44.8oz |
| Cartridge | 22 Long Rifle |
| Gun Model | 1873-22 |
| Overall Length | 16.9in |
| Type | Rimfire |


