Colt Gold Cup Lite 9mm Luger 5in Stainless/Blue Pistol – 9+1 Rounds – The Colt Gold Cup series is the preferred choice for the modern competitor participating in any handgun challenge. True to it’s legacy, the newly redesigned Gold Cup starts with the features that seasoned shooters want: a National Match barrel, competition ergonomics, adjustable rear sight, and those stunning Colt competition-blue G10 grips. The Colt Gold Cup is ready to rise through the ranks right alongside you.
Series 70Wide 3-Hole TriggerSingle ActionRounds Top Stainless SlideManual Thumb SafetyNational Match Barrel
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 9+1 |
| Barrel Length | 5in |
| Finish | Brushed Stainless |
| Grips | G10 Checkered Blue With Scallop |
| Sights | Novak Red Fiber Optic Front/Adjustable Bomar Style Rear |
| Weight | 38oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Gun Model | GOLD CUP TROPHY |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.5in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
Browning Buck Mark Vision w/Crimson Trace Laser 22 Long Rifle 5.9in Black Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Ruger Max-9 Pro 9mm Luger 3.2in Black Oxide Pistol - 12+1 Rounds
Rock Island M1911 A1 XT Magnum 22 WMR (22 Mag) 5in Matte Black Pistol - 14+1
Beretta 96A1 40 S&W 4.9in Black Burniton Pistol - 12+1 Rounds
Browning Buck Mark Contour 22 Long Rifle 5.5in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Emissary 45ACP 4.25in Stainless Pistol - 8+1 Rounds 

