Colt Python 357 Magnum 6in Blued Revolver – 6 Rounds – The Python features a redesigned rear sight with 30% more steel beneath the adjustable rear target sight, giving you a stronger revolver and more robust shooting experience.
Walnut target stocks with a gold Colt medallionForged carbon steel frame with a polished blued finish and matte surface on the top rib.One piece full lug, vented rib carbon steel barrel with recessed target crown.User-interchangeable front sight.Fluted 6-round cylinder chambered for 357 Magnum but also acommodates 38 Special cartridges.
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 6in |
| Finish | Blued |
| Grips | Walnut Target Stocks |
| Sights | Red Ramp (Interchangeable) Front Sight |
| Weight | 46oz |
| Cartridge | 357 Magnum |
| Gun Model | PYTHON |
| Hand | Ambidextrous |
| Overall Length | 11.5in |
| Twist | 1:14in |
| Type | Centerfire |
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.9in Blue Anodized Pistol - 10+1 Rounds 

