EAA Girsan 9mm Luger 4.25in Black Pistol – 16+1 Rounds – The MC28 SA-T is a striker fire 9mm full-size pistol, that comes with a Limited Lifetime Warranty, low profile 3 dot sight system, integral trigger safety, 3 interchangeable grip inserts, under-barrel accessory rail and installed Dot Carry Optics.
Black Polymer Frame3 Interchangeable Grip InsertsTrigger Safety
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 17+1 |
| Barrel Length | 4.25in |
| Finish | Black |
| Sights | Front: White Dot Rear: Red Dot Optic |
| Weight | 16.5oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Gun Model | MC28 SA T |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.6in |
| Type | Centerfire |
PTR Industries 9 CT 601 9mm Luger 8.86in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
EAA Girsan MC9 9mm Luger 4.2in Black Pistol - 17+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Emissary 9mm 5in Stainless Pistol - 9+1 Rounds
Browning Buck Mark Hunter 22 Long Rifle 5.9in Matte Blued Pistol - 10+1 Rounds 

