EAA Girsan Regard MC 9mm Luger 4.9in Black Pistol – 18+1 Rounds – Girsan Regard has been the preferred side arm of the Turkish Military and law enforcement for many years and is a NATO approved sidearm. The Regard is so good, that the Vice President of EAA uses this pistol as his everyday carry. Think about it, a guy that has many pistols to choose from carries the Girsan Regard.
Ambidextrous SafetyAccessory RailDecockerLightweight Design
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 18+1 |
| Barrel Length | 4.9in |
| Finish | Black |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | Drift Adjustable |
| Weight | 2.15lbs |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Gun Model | REGARD MC |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.6in |
| Type | Centerfire |
Springfield Armory 1911 Garrison 9mm Luger 5in Blued/Gray Pistol - 9+1 Rounds
CZ USA 75 BD 9mm Luger 4.6in Black Polycoat Pistol - 16+1 Rounds
PTR Industries 9 CT 601 9mm Luger 8.86in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
EAA Girsan MC9 9mm Luger 4.2in Black Pistol - 17+1 Rounds 

