EAA GIrsan Witness2311 45 Auto (ACP) 4.25in Black Pistol – 11+1 Rounds – The Girsan Witness2311 is designed to utilize standard double stack 1911 magazines. Featuring an extended beavertail, adjustable rear super sight, fiber optic front sight, accessory rail and polymer grips. Features:
4.25in Barrel11+1 Round Capacity45 Auto (ACP) Caliber
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 11+1 |
| Barrel Length | 4.25in |
| Finish | Black |
| Grips | Black Checkered Polymer |
| Sights | Fiber Optic Front, Adjustable Rear |
| Weight | 1.6lbs |
| Cartridge | 45 Auto (ACP) |
| Color | Black |
| Features | Polymer Frame w / Picatinny Rail & Beavertail |
| Gun Model | WITNESS 2311 |
| Hand | Ambidextrous |
| Overall Length | 8in |
| Type | Centerfire |
Browning Buck Mark Micro Bull 22 Long Rifle 4in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Rock Island Armory Ultra HC 10mm Auto 5in Black Parkerized Pistol - 16+1 Rounds
Century Arms AP5-M 9mm Luger 4.6in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
Rock Island M1911 A1 XT Magnum 22 WMR (22 Mag) 5in Matte Black Pistol - 14+1 

