EAA Windicator 357 Magnum 2in Blued Revolver – 6 Rounds – A powerful reminder of revered German engineering, the Windicator continues to hold a proud position in the EAA line-up year after year. Its straightforward design leaves little room for complication; sturdy, reliable, and ready when you need it. The Windicator features a DA/SA trigger with a hammer block safety, spurred hammer, and shrouded ejection rod. It has a 6-round capacity, fixed sights, and molded rubber grip. This 357 Magnum has a steel frame with a 2in barrel and a blued metal finish.
Compact Blued FrameDouble/Single ActionHammer Block Safety
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 2in |
| Finish | Blued |
| Grips | Black Rubber |
| Sights | Fixed |
| Weight | 30.4oz |
| Cartridge | 357 Magnum |
| Gun Model | WINDICATOR |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
Ruger EC9s 9mm Luger 3.12in Black Pistol - 7+1 Rounds
PTR Industries 9 CT 601 9mm Luger 8.86in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds 

