FN 502 22 Long Rifle 4in Black Cerakote Pistol – 10+1 Rounds – The FN 502 Tactical isn’t just the first .22 LR from FN, it’s the industry’s first slide-mounted, optics-ready rimfire handgun that’s ever existed. Designed for maximum fun, FN’s hammer-fired .22 LR delivers more accuracy and versatility than any other rimfire. Mounting a favorite red dot optic and cycling a wide range of .22 LR ammo makes a low-cost range day a high-end experience.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 4in |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 23.7oz |
| Cartridge | 22 Long Rifle |
| Color | Black |
| Gun Model | 502 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.6in |
| Type | Rimfire |
Rock Island Armory M1911 GI Standard 45 Auto (ACP) 5in Parkerized Pistol - 8+1 Rounds
Century Arms AP5-M 9mm Luger 4.6in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
PTR Industries 9 CT 601 9mm Luger 8.86in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
Browning Buck Mark Medallion 22 Long Rifle 5.5in Stainless Steel Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.9in Blue Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Ruger Max-9 Pro 9mm Luger 3.2in Black Oxide Pistol - 12+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Garrison 9mm Luger 5in Blued/Gray Pistol - 9+1 Rounds
Rock Island M1911 A1 XT Magnum 22 WMR (22 Mag) 5in Matte Black Pistol - 14+1
Springfield Armory 1911 Emissary 9mm 5in Stainless Pistol - 9+1 Rounds 

