FN 509 Midsize Tactical 9mm Luger 4.5in Black Pistol – 10+1 Rounds – Features include FN Optics Mounting System and Fully Ambidextrous Controls
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 4.5in |
| Finish | Black |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | Suppressor-Height 3-Dot NS |
| Weight | 26.5oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Gun Model | 509 |
| Overall Length | 7.9in |
| State Compliance | Colorado Compliant |
| Threaded | Yes |
| Type | Centerfire |
EAA Windicator 357 Magnum 6in Blued Revolver - 6 Rounds
Smith & Wesson Model 69 Combat Magnum 44 Magnum 2.75in Stainless Revolver - 5 Rounds
EAA GIrsan Witness2311 45 Auto (ACP) 4.25in Black Pistol - 11+1 Rounds
Springfield Armory Echelon 9mm Luger 4.5in Melonite Pistol - 10+1 Rounds 

