FN 510 Tactical 10mm Auto 4.7in FDE Pistol – 22+1 Rounds – The FN 510 Tactical carries an industry-first 22+1 rounds of 10mm Auto at the ready, giving you the stopping power you need to face any scenario. But holding all the power and capacity doesn’t matter if you can’t put all those rounds on target, so it’s made for pinpoint control – red dot-ready with a crisp trigger and unrivaled ergonomics. All the elements for a premium shooting experience are onboard, purpose-built into the most commanding defensive pistol available.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 22+1 |
| Barrel Length | 4.7in |
| Finish | FDE |
| Grips | Polymer |
| Sights | Suppressor Height Night Sights |
| Weight | 32oz |
| Cartridge | 10mm Auto |
| Color | Tan |
| Features | Includes 2 Magazines / Optic Mounting System |
| Frame Size | Fullsize |
| Gun Model | 510 |
| Hand | Right |
| Optics Ready | Yes |
| Overall Length | 8.3in |
| Threaded | Yes |
| Type | Centerfire |
Browning Buck Mark Micro Bull 22 Long Rifle 4in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Browning Mark Plus Vision Triad 22 Long Rifle 5.9in Black Anodized Pistol - 10+1 Rounds 

