FN Five-seveN 5.7x28mm 4.8in Matte Black Pistol – 10+1 Rounds – The original FN Five-seveN, often imitated but hardly duplicated, has two decades of trusted service with allied armies, global law enforcement and civilians. With improved range and accuracy over common pistol cartridges, the NATO standardized 5.7x28mm developed by FN Herstal is fired from the chrome-lined cold hammer-forged barrel. Pinpoint accuracy and minimal felt recoil is standard issue. Equipped with an internal hammer, the smooth trigger with a predictable break further enhances accuracy.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 4.8in |
| Finish | Matte Black |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | Adjustable 3-Dot |
| Weight | 23oz |
| Cartridge | 5.7x28mm |
| Color | Black |
| Gun Model | FIVE-SEVEN |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.2in |
| State Compliance |
California Compliant New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
Sig Sauer P365 9mm Luger 3.1in Two Toned Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Micro Bull 22 Long Rifle 4in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Vision w/Crimson Trace Laser 22 Long Rifle 5.9in Black Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Smith & Wesson SD9 VE 9mm Luger 4in Satin Stainless Pistol - 16+1 Rounds
HK P30 9mm Luger 3.85in Black Pistol - 17+1 Rounds
Springfield Armory Hellcat OSP 9mm Luger 3in Flat Dark Earth/Black Pistol - 13+1 Rounds
Rock Island Armory M1911 GI Standard 45 Auto (ACP) 5in Parkerized Pistol - 8+1 Rounds 

