FN FNX-45 Tactical 45 Auto (ACP) 5.3in Flat Dark Earth Pistol – 15+1 Rounds – The FNX-45 Tactical is the latest in technological advancements in handgun engineering, offering .45 ACP performance and a host of unique features that no other handgun can match. The checkered polymer frame is offered in Flat Dark Earth and has a low-bore axis for reduced felt recoil and enhanced operator control. Two interchangeable backstraps come standard to quickly customize the grip feel. All operating controls are fully ambidextrous for ease of use. The 5.3in cold hammer-forged, stainless steel barrel has a threaded muzzle to accept sound suppressors, compensators and other accessories. The stainless steel slide has high-profile combat night sights and includes two mounting bases to accept multiple styles of optional red-dot electronic sights.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 15+1 |
| Barrel Length | 5.3in |
| Finish | Flat Dark Earth |
| Grips | FDE Textured Interchangeable Backstrap |
| Sights | Fixed 3-Dot Night |
| Weight | 33.3oz |
| Cartridge | 45 Auto (ACP) |
| Color | Tan |
| Gun Model | FNX-45 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.6in |
| State Compliance | Colorado Compliant |
| Threaded | Yes |
| Type | Centerfire |
| Made in the USA | Yes |
|---|
#22 Jobber Drill
Mastering Fusion 360: 28 Step-By-Step Projects for Beginners in 3D Printing, Prototyping, and Making
PMAG® 30 AR/M4 GM3 Black Magazine
Polymaker PLA PRO Filament 1.75mm White
Matchpoint G17 Full sized Locking Block
KAK AR-15 LPK – Basic Ambi Build Kit
Browning Mark Plus Vision Triad 22 Long Rifle 5.9in Black Anodized Pistol - 10+1 Rounds 

