FN FNX-9 9mm Luger 4in Matte Black Pistol – 17+1 Rounds – The FNX series features an ergonomic polymer frame with a low-bore axis for less felt recoil and improved control. The grip panels are checkered and ribbed for comfortable, non-snag carry. Two interchangeable backstraps quickly adapt the FNX to your hand size. The profiled stainless steel slide has cocking serrations front and rear, and the 4in cold hammer-forged stainless steel barrel delivers pinpoint accuracy. Ambidextrous operating controls (decocking/safety lever, slide stop and magazine release). It ships with two magazines and a lockable hard case.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 17+1 |
| Barrel Length | 4in |
| Finish | Matte Black |
| Grips | Black Textured w / Interchangeable Backstrap |
| Sights | Fixed 3-Dot |
| Weight | 21.9oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Gun Model | FNX 9 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.4in |
| Type | Centerfire |
| Made in the USA | Yes |
|---|


