Glock 19 9mm Luger 4.02in Black Nitrite Pistol – 15+1 Rounds – The Glock 19 is ideal for a versatile role thanks to its reduced dimensions when compared to the standard sized option. In addition to its use as a conventional service pistol, it is ideal for use as a backup weapon or for concealed carry purpose.
Caliber: 9mm LugerSafety: Trigger Safety, Firing Pin Safety, Drop SafetyDouble Action TriggerIncludes: Two 15-Round Magazine, Plastic Gun Case, Gun Lock, Cleaning Rod, and Mag Loader
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 15+1 |
| Barrel Length | 4.02in |
| Finish | Nitrite |
| Grips | Synthetic |
| Sights | White Dot & Outline |
| Weight | 23.63oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Features | Gen 3 |
| Frame Size | Compact |
| Gun Model | 19 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.36in |
| State Compliance | Colorado Compliant |
| Type | Centerfire |


