Glock G20 Gen4 10mm Auto 4.61in FDE Pistol – 10+1 Rounds – The G20 Gen4 delivers formidable force downrange with high accuracy over long distance. The use of Glock hi-tech polymer considerably reduces felt recoil even in this heavy caliber. For the hunting community, this 10mm Auto is a reliable companion providing a safe and accurate finishing shot, even when hunting big game. The Modular back strap system makes it possible to instantly customize its grip to accommodate any hand size. The reversible magazine catch makes it ideal for left and right-handed shooters.
Integrated Safe Action SystemCold Hammer-Forged BarrelPolymer Frame
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 4.61in |
| Finish | Black Nitrite |
| Grips | FDE Textured With Changeable Backstraps |
| Sights | Fixed Glock Sights |
| Weight | 30.69oz |
| Cartridge | 10mm Auto |
| Color | Tan |
| Features | Gen 4 |
| Frame Size | Fullsize |
| Gun Model | PG2050201D |
| Overall Length | 8.07in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
Browning Buck Mark Hunter 22 Long Rifle 5.9in Matte Blued Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.9in Blue Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Emissary 9mm 5in Stainless Pistol - 9+1 Rounds
Browning Buck Mark Vision w/Crimson Trace Laser 22 Long Rifle 5.9in Black Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Field Target 22 Long Rifle 5.5in Tungsten Gray Cerakote Pistol - 10+1 Rounds
Rock Island Armory M1911 GI Standard 45 Auto (ACP) 5in Parkerized Pistol - 8+1 Rounds 

