Glock G22 40 S&W 4.49in Black Pistol – 15+1 Rounds – By far the most popular police service pistol in the United States, the Glock 22 fires the potent 40 S&W cartridge and holds more rounds for its size and weight than most other full-sized handguns in its class.
Safe Action SystemPolymer Frame
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 15+1 |
| Barrel Length | 4.49in |
| Finish | Black |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | White Dot & Outline |
| Weight | 25.57oz |
| Cartridge | 40 S&W |
| Features | Gen 3 |
| Frame Size | Compact |
| Gun Model | 22 |
| Overall Length | 8.03in |
| State Compliance | Colorado Compliant |
| Type | Centerfire |
G0 Grip Module 

