Heritage Rough Rider 22 Long Rifle 6.5in Black Satin Revolver – 6 Rounds – For making tin cans dance in the back yard, pinging steel or controlling pests and varmints around the farm, nothing beats the low-cost, high-adrenaline thrill of a single-action rimfire revolver. The Heritage Rough Rider handguns feature the same classic profile and precision action as their big-bore counterparts.
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 6.5in |
| Finish | Black Satin |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | Fixed Front / Notched Rear |
| Weight | 33.2oz |
| Cartridge | 22 Long Rifle |
| Gun Model | ROUGH RIDER |
| Hand | Right |
| Overall Length | 11.78in |
| Type | Rimfire |
Rock Island M1911 A1 XT Magnum 22 WMR (22 Mag) 5in Matte Black Pistol - 14+1
Browning Buck Mark Field Target 22 Long Rifle 5.5in Tungsten Gray Cerakote Pistol - 10+1 Rounds
Beretta 96A1 40 S&W 4.9in Black Burniton Pistol - 12+1 Rounds 

