Heritage Rough Rider Small Bore Honor Betsy 22 Long Rifle 4.75in Blued Revolver – 6 Rounds – Born of the traditions of the Old West, the Rough Rider maintains much of the look and feel of the legendary Single Action Army revolver, only in a scaled down version. Chambered for the .22LR cartridges, the Rough Rider is manufactured using state-of-the-art precision machinery that assures its accuracy and reliability. The cylinder lock-up is tight and the perfect timing of the action makes for a handgun that will put its shots where you want ’em.
Single ActionAlloy FrameBetsy Ross Flag GripsManual Safety
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 4.75in |
| Finish | Blued |
| Grips | Betsy Ross Flag |
| Sights | Fixed |
| Weight | 29.6oz |
| Cartridge | 22 Long Rifle |
| Gun Model | ROUGH RIDER |
| Hand | Right |
| Overall Length | 10in |
| State Compliance |
California Compliant New York Compliant Colorado Compliant |
| Type | Rimfire |


