Hi-Point 916 9mm Luger 3.5in Digital Desert Pistol – 8+1 Rounds – This Hi-Point 9mm pistol is constructed of a high-impact polymer with 3-dot fully-adjustable sights. Other features include a free trigger lock, a magazine disconnect safety, and a desert camo finish.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 3.5in |
| Finish | Digital Desert Camo |
| Grips | Digital Desert Camo |
| Sights | 3-Dot Adjustable |
| Weight | 29oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Frame Size | Compact |
| Gun Model | C9 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 6.75in |
| State Compliance |
Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
Springfield Armory 1911 Garrison 9mm Luger 5in Blued/Gray Pistol - 9+1 Rounds
Springfield Armory Hellcat OSP 9mm Luger 3in Flat Dark Earth/Black Pistol - 13+1 Rounds
Sig Sauer P365 9mm Luger 3.1in Black Nitron Pistol - 10+1 Rounds
Sig Sauer P365 9mm Luger 3.1in Two Toned Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.9in Blue Anodized Pistol - 10+1 Rounds
EAA Girsan MC9 9mm Luger 4.2in Black Pistol - 17+1 Rounds 

