H&K P30 9mm Luger 3.85in Black Pistol – 17+1 Rounds – The P30 is a modern pistol that combines function and safety. Ergonomic features include a special grip frame with interchangeable backstrap inserts and lateral plates, allowing the pistol to be individually adapted to any user. Ambidextrous controls include dual slide releases and magazine release levers. Havine been extensively tested, the P30 has already been adopted by several European police agencies. Excellent weight and balance make the P30 naturally pointable, easy to control, and accurate to shoot.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 17+1 |
| Barrel Length | 3.85in |
| Weight | 26.08oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Gun Model | P30 |
| Overall Length | 7.12in |
| Type | Centerfire |
Ruger EC9s 9mm Luger 3.12in Black Pistol - 7+1 Rounds
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.9in Blue Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Garrison 9mm Luger 5in Blued/Gray Pistol - 9+1 Rounds
Rock Island M1911 A1 XT Magnum 22 WMR (22 Mag) 5in Matte Black Pistol - 14+1
Browning Buck Mark Medallion 22 Long Rifle 5.5in Stainless Steel Pistol - 10+1 Rounds
Ruger Max-9 Pro 9mm Luger 3.2in Black Oxide Pistol - 12+1 Rounds
Browning Buck Mark Micro Bull 22 Long Rifle 4in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds 

