H&K VP40 40 S&W 4.1in Black Pistol – 13+1 Rounds – The HK VP40 features the striker firing system with a light pull trigger. Other features include the ergonomic handgun grip design that includes three interchangeable backstraps, ambidextrous slide release, push button mag release, extended Picatinny MIL-STD-1913 rail and the disassembly lever. Includes two 13rd magazines.
2 Additional BackstrapsAmbidextrous Slide And Mag Release2 Additional Sets Of Grip Plates
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 13+1 |
| Barrel Length | 4.1in |
| Grips | Interchangeable Backstrap |
| Sights | 3-dot Radioactive Luminous |
| Weight | 1.8lbs |
| Cartridge | 40 S&W |
| Color | Black |
| Gun Model | VP40-B |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.34in |
| State Compliance | Colorado Compliant |
| Type | Centerfire |
Smith & Wesson SD9 VE 9mm Luger 4in Satin Stainless Pistol - 16+1 Rounds
Rock Island Armory M1911 GI Standard 45 Auto (ACP) 5in Parkerized Pistol - 8+1 Rounds
Browning Buck Mark Contour 22 Long Rifle 5.5in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Micro Bull 22 Long Rifle 4in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds 

