HK VP9 9mm Luger 4in Black Anodized Pistol – 10+1 Rounds – The VP Series integrates a striker firing system with an enhanced, HK “light pull” trigger. HK’s cold hammer-forged barrel made from cannon grade steel ensures long service life, as does the polygonal bore profile which also provides a slight increase in muzzle velocity. The VP uses HK’s ergonomic handgun grip design that includes three changeable backstraps and six side panels, accommodating all hand sizes. Molded finger grooves in the pistol’s grip position an operator’s hand for optimal shooting. An extended Picatinny MIL-STD-1913 rail molded into its polymer frame for mounting lights and accessories. All controls are completely ambidextrous. A unique VP feature is HK’s patented rear-mounted charging supports on each side of the slide provide better gripping leverage for racking the slide rearward. The machined steel slide is protected from corrosion and wear by HK’s hostile environment finish and all metal components, including springs and pins have superior metallurgy. VP pistols use proven HK P30 steel magazines.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 4in |
| Finish | Anodized |
| Weight | 25.56oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Features | Holosun SCS Scope |
| Gun Model | VP9 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.34in |
| Type | Centerfire |
Sig Sauer P365 9mm Luger 3.1in Two Toned Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Micro Bull 22 Long Rifle 4in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Vision w/Crimson Trace Laser 22 Long Rifle 5.9in Black Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Smith & Wesson SD9 VE 9mm Luger 4in Satin Stainless Pistol - 16+1 Rounds
HK P30 9mm Luger 3.85in Black Pistol - 17+1 Rounds
Springfield Armory Hellcat OSP 9mm Luger 3in Flat Dark Earth/Black Pistol - 13+1 Rounds
Rock Island Armory M1911 GI Standard 45 Auto (ACP) 5in Parkerized Pistol - 8+1 Rounds 

