Inland 1911 Custom Carry 45 Auto (ACP) 5in Stainless Pistol – 7+1 Rounds – The 1911 Custom Carry is a 45 ACP caliber single action pistol. It features a 5 inch barrel, along with a stainless steel frame and slide, and textured grips. This handgun also comes with dovetail sights and a 7 round detachable box magazine.
Genuine Novak SightsExtended Thumb/Grip SafetyAggressive Slide SerationsAdjustable Target TriggerSkeletonized Combat Hammer
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 7+1 |
| Barrel Length | 5in |
| Finish | Stainless |
| Grips | Black Ergo XT |
| Sights | Novak |
| Weight | 40.16oz |
| Cartridge | 45 Auto (ACP) |
| Frame Size | Fullsize |
| Gun Model | 1911 |
| Overall Length | 8.27in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
| Made in the USA | Yes |
|---|


