Kimber Pro Covert 45 Auto (ACP) 4in Black/Stainless/Gray Pistol – 7+1 Rounds – Covert pistols are the perfect combination of lightweight and meaningful features, such as Crimson Trace Lasergrips, 30 lines-per-inch front strap checkering, a bumped and grooved beavertail grip safety and special Carry Melt treatment.
Recoil SpringFull-Length Guide RodLanyard LoopKimPro II SlideAluminum, Match Grade Trigger
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 7+1 |
| Barrel Length | 4in |
| Finish | Stainless |
| Grips | Urban Camouflage Crimson Trace Lasergrips |
| Sights | Tactical Wedge Tritium Night |
| Weight | 28oz |
| Cartridge | 45 Auto (ACP) |
| Color | Black |
| Gun Model | COVERT PRO |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.7in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
| Made in the USA | Yes |
|---|
Wilson Combat ACP 45 Auto (ACP) 5in Stainless Pistol - 8+1 

