Kimber Rapide 45 Auto (ACP) 5in Black Pistol – 8+1 Rounds – The Rapide, a truly unique 1911 with stepped cocking serrations, slide lightening cuts for faster lock time and TiN coated barrel for extreme durability. Equipped with Kimber Stiplex TM front strap stippling and the new G10 WavZ TM grips for extra griping confidence.
V-Cut Aluminum Trigger4-5lbs Trigger PulMatch Grade BarrelKimPro II CoatingMil-Spec Guide Rod
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 5in |
| Finish | Black |
| Grips | WavZ G10 |
| Sights | Tru-Glo TFX Pro Day Night |
| Weight | 38oz |
| Cartridge | 45 Auto (ACP) |
| Color | Black |
| Gun Model | RAPIDE |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.7in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
| Made in the USA | Yes |
|---|
Beretta 96A1 40 S&W 4.9in Black Burniton Pistol - 12+1 Rounds
Rock Island M1911 A1 XT Magnum 22 WMR (22 Mag) 5in Matte Black Pistol - 14+1
Browning Buck Mark Plus Vision 22 Long Rifle 5.9in Black Pistol - 10+1 Rounds 

