Kimber Rapide Dawn 10mm Auto 5in Stainless Pistol – 8+1 Rounds. The RAPIDE(DAWN). A truly unique 1911 with stepped cocking serrations, slide lightening cuts for faster Slide lock-up and TiN coated barrel for extreme durability. Equipped with Kimber Stiplex TM front strap stippling and Gray/Black G10 Rapide patterned grips for extra griping confidence. Kimpro Silver finish with brush polished flats finish off the stunning looks.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 5in |
| Finish | Stainless |
| Grips | Gray/black RAPIDE G10 grips |
| Sights | Orange Ring Front / Tru-Glo TFX Pro Day Night Rear |
| Weight | 40oz |
| Cartridge | 10mm Auto |
| Color | Gray |
| Gun Model | RAPIDE |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.7in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
PTR Industries 9 CT 601 9mm Luger 8.86in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds 

