Kimber Stainless II 10mm Auto 5in Satin Silver Pistol – 8+1 Rounds – The accuracy, dependability and renowned Kimber features of the Stainless II family set the standard against which all other 1911 brands and models are measured.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 5in |
| Finish | Satin Silver |
| Grips | Rosewood, with Kimber logo |
| Sights | Fiber optic front sight |
| Weight | 38oz |
| Cartridge | 10mm Auto |
| Gun Model | STAINLESS II |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.45in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
| Made in the USA | Yes |
|---|
Browning Buck Mark Field Target 22 Long Rifle 5.5in Tungsten Gray Cerakote Pistol - 10+1 Rounds
Dealer Price 1/8″ Helical End Mill
Century Arms AP5-M 9mm Luger 4.6in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
Browning Buck Mark Hunter 22 Long Rifle 5.9in Matte Blued Pistol - 10+1 Rounds
Browning Mark Plus Vision Triad 22 Long Rifle 5.9in Black Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Emissary 9mm 5in Stainless Pistol - 9+1 Rounds
Sig Sauer P365 9mm Luger 3.1in Two Toned Pistol - 10+1 Rounds
Beretta 96A1 40 S&W 4.9in Black Burniton Pistol - 12+1 Rounds
Smith & Wesson SD9 VE 9mm Luger 4in Satin Stainless Pistol - 16+1 Rounds
Ruger Max-9 Pro 9mm Luger 3.2in Black Oxide Pistol - 12+1 Rounds 

