Rock Island Armory Rock Ultra Pistol – Features a button rifled barrel supported by a full length guide rod. The smooth-angled, snag-free style allows for quick draw in fast need situations. Includes a low profile adjustable rear sight and high visibility fiber optic front sight. Also includes skeletonized hammer and trigger with adjustable over travel stop and ambidextrous safety. It’sfinished with a tough parkerized matte coating and comes with battle ready G10 tactical grips. Amidextrous SafetyDovetail front sight / Adjustable rear sightSingle ActionButton rifled barrel
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 5in |
| Finish | Parkerized |
| Grips | Black/Gray G10 |
| Sights | Fiber Optic Front / Adjustable Rear |
| Weight | 40oz |
| Cartridge | 40 S&W |
| Color | Black |
| Gun Model | 1911A1 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
Springfield Armory Hellcat OSP 9mm Luger 3in Flat Dark Earth/Black Pistol - 13+1 Rounds
Rock Island M1911 A1 XT Magnum 22 WMR (22 Mag) 5in Matte Black Pistol - 14+1
PTR Industries 9 CT 601 9mm Luger 8.86in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds 

