Rock Island Rock Ultra FS 45 Auto (ACP) 5in Black Parkerized Pistol – 8+1 Rounds – The Rock series is Rock Island Armory’s most well-optioned line of 1911 pistols built in the traditional 70 series design with the addition of next level upgrades. Like all Rock Island 1911s, each is built using 4140 ordnance steel on the industry’s best CNC machines while being hand-fitted and tested to strict tolerance guidelines for unmatched quality and value. The Rock Ultra FS is built with a 5in button rifled barrel supported by a full length guide rod. Smooth-angled, snag-free style allows for quick draw in fast need situations. Includes a low profile adjustable rear sight and high visibility fiber optic front sight. Also includes skeletonized hammer and trigger with adjustable over travel stop and ambidextrous safety. It’s finished with a tough parkerized matte coating and comes with battle ready G10 tactical grips. True to all Rock Island 1911s, the Rock Ultra comes with a crisp, factory 4- to 6-pound trigger to give you a great experience right out of the box. This model features a 45 Auto (ACP) cartridge.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 5in |
| Finish | Black Parkerized |
| Grips | Gray G10 |
| Sights | Fiber-Optic Front & LPA MPS1-Type Adjustable Rear |
| Weight | 39.9oz |
| Cartridge | 45 Auto (ACP) |
| Color | Gray |
| Gun Model | M1911-A1FS |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.75in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
Browning Buck Mark Plus Vision 22 Long Rifle 5.9in Black Pistol - 10+1 Rounds
Rock Island M1911 A1 XT Magnum 22 WMR (22 Mag) 5in Matte Black Pistol - 14+1
Sig Sauer P365 9mm Luger 3.1in Black Nitron Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Vision w/Crimson Trace Laser 22 Long Rifle 5.9in Black Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Emissary 9mm 5in Stainless Pistol - 9+1 Rounds
EAA Girsan MC9 9mm Luger 4.2in Black Pistol - 17+1 Rounds
Browning Buck Mark Field Target 22 Long Rifle 5.5in Tungsten Gray Cerakote Pistol - 10+1 Rounds 

