Ruger GP100 Deluxe 357 Magnum 4.2in Stainless Revolver – 6 Rounds
Triple-locking cylinder is locked into the frame at the front, rear and bottom for more positive alignment and dependable operation shot after shot.
Grip frame design easily accommodates a wide variety of custom grips.
Disassembly of integrated subassemblies requires no special tools and allows for easy maintenance and assembly.
Transfer bar mechanism provides an unparalleled measure of security against accidental discharge.
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 4.2in |
| Finish | Stainless |
| Grips | Checkered Hardwood |
| Sights | Fiber Optic |
| Weight | 40oz |
| Cartridge | 357 Magnum |
| Gun Model | GP100 |
| Overall Length | 9.5in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Twist | 1:18.75in |
| Type | Centerfire |
Century Arms AP5-M 9mm Luger 4.6in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
Browning Buck Mark Micro Bull 22 Long Rifle 4in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Emissary 45ACP 4.25in Stainless Pistol - 8+1 Rounds
Springfield Armory Hellcat OSP 9mm Luger 3in Flat Dark Earth/Black Pistol - 13+1 Rounds 

