Ruger GP100 Match Champion Fixed Sights 357 Magnum 4.2in Stainless Revolver – 6 Rounds – The Ruger GP100 double-action revolver is among the most comfortable shooting revolvers. Their rugged, medium-sized frame and cushioned grip system permit repeat firings with minimal shooter fatigue. Easy on the hand and budget, all GP100 revolvers boast solid steel sidewalls (no side-plates) and frame widths that are increased with extra steel in critical areas to support the barrel. The Match Champion model features a contoured cylinder, Hogue hardwood grip with stippled sides, and a slab-sided, half-lug target crowned barrel.
Grip Frame Design Easily Accommodates A Wide Variety Of Custom GripsTakedown Of Integrated Subassemblies Requires No Special ToolsTriple Locking Contoured CylinderPolished And Optimized InternalsTransfer Bar Mechanism
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 4.2in |
| Finish | Satin Stainless |
| Grips | Hogue Stippled Hardwood |
| Sights | Fiber Optic Front, Fixed Rear |
| Weight | 38oz |
| Cartridge | 357 Magnum |
| Gun Model | GP100 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 9.5in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant California Compliant |
| Twist | 1:18.75in RH |
| Type | Centerfire |
| Made in the USA | Yes |
|---|


