Sar USA SR38 HGR 357 Magnum 4in Stainless Revolver – 6 Rounds – The new .357 Magnum single action/double action revolvers are engineered with an excellent design and brilliant craftsmanship. They feature a 6in or 4in barrel configuration and have a tall, ramp-style, changeable front sight and an adjustable rear sight. They are six-shot, traditional, double-action trigger revolvers that have an external hammer which allows these to be cocked for crisp, single-action shots. The double-action trigger pull is consistent and catch-free; the single-action is amazingly crisp and light. The ergonomic, synthetic grip has finger grooves to improve control and handling of the revolver. It also has a unique drop safety and a hammer block; very popular among law enforcement and security personnel.
Alloy-Forged Steel Frame, Barrel & CylinderChambered in .357 magnum/.38 SpecialBarrel Length 4in & 6inSingle Action/Double ActionSynthetic Grip w/Finger Grooves
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 4in |
| Finish | Stainless |
| Grips | Synthetic Grip w/Finger Grooves |
| Weight | 41.4oz |
| Cartridge | 357 Magnum |
| Gun Model | SR 38 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 9.4in |
| Type | Centerfire |
Beretta M9A4 RDO Full-Size Semi Auto Pistol 

