Savage Arms 1911 Government 45 Auto (ACP) 5in Black Nitride Pistol – 8+1 Rounds – The Savage 1911 is built from stainless steel and has a dual recoil spring and machined sear and disconnector. While the look pays homage to the original, the Savage 1911 is built for hard use. From its nitride coated titanium firing pin, to the target crown on the barrel, this 1911 delivers accuracy and reliability. This is Savage.
Forged stainless steel frame and slide5in Stainless Steel Barrel machined from billet with 11 degree target crownDual recoil spring system with GI-style guide rod and barrel bushingEjection port is lowered, flared, and cut for live round ejectionNitride coated titanium firing pinFully machined, tool steel sear and disconnector and stainless steel hammer.Novak Lo-Mount adjustable tritium bar rear sight and tritium Mega Dot Glow Dome Yellow front sightAmbidextrous slide lock safetyVZ G10 Grips
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 5in |
| Finish | Nitride |
| Grips | VZ G10 |
| Sights | Novak Lo-Mount adjustable tritium bar rear sight and tritium Mega Dot Glow Dome Yellow front sight |
| Weight | 2.54lbs |
| Cartridge | 45 Auto (ACP) |
| Color | Black |
| Features | Includes Rail |
| Frame Size | Fullsize |
| Gun Model | 1911 |
| Hand | Ambidextrous |
| Overall Length | 8.45in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.9in Blue Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Hunter 22 Long Rifle 5.9in Matte Blued Pistol - 10+1 Rounds
PTR Industries 9 CT 601 9mm Luger 8.86in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
Browning Buck Mark Micro Bull 22 Long Rifle 4in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Smith & Wesson SD9 VE 9mm Luger 4in Satin Stainless Pistol - 16+1 Rounds
Springfield Armory Hellcat OSP 9mm Luger 3in Flat Dark Earth/Black Pistol - 13+1 Rounds
Rock Island Armory M1911 GI Standard 45 Auto (ACP) 5in Parkerized Pistol - 8+1 Rounds 

