Sig Sauer 1911 45 Auto (ACP) 5in Stainless/Blackwood Pistol – 8+1 Rounds – The frame features 25-line per inch checkering on the front strap and 20-line per inch on the mainspring housing and is complimented by a set of checkered custom wood grips. Both the frame and slide on the 1911 are de-horned making it ideal for full-size concealed carry. For safety, the Sig Sauer 1911 features a beavertail grip safety with speed bump, extended thumb safety, firing pin safety, and hammer intercept notch.
Match Grade BarrelHammer/Sear Set & TriggerNovak Night SightsIdeal For Full-Size Concealed Carry
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 5in |
| Finish | Stainless |
| Grips | Blackwood |
| Sights | SIGLITE Night Sights |
| Weight | 41.6oz |
| Cartridge | 45 Auto (ACP) |
| Color | Gray |
| Frame Size | Fullsize |
| Gun Model | 1911 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.7in |
| State Compliance |
California Compliant New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
Browning Buck Mark Hunter 22 Long Rifle 5.9in Matte Blued Pistol - 10+1 Rounds
Rock Island Armory Ultra HC 10mm Auto 5in Black Parkerized Pistol - 16+1 Rounds
Browning Buck Mark Contour 22 Long Rifle 5.5in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Garrison 9mm Luger 5in Blued/Gray Pistol - 9+1 Rounds
Ruger Max-9 Pro 9mm Luger 3.2in Black Oxide Pistol - 12+1 Rounds
Sig Sauer P365 9mm Luger 3.1in Black Nitron Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.5in Matte Green Pistol - 10+1 Rounds 

