Sig Sauer 1911-X Full 45 Auto (ACP) 5in Coyote PVD Pistol – 8+1 Rounds – The classic 1911 has joined the Red Dot Revolution with the introduction of the new 1911-XFULL from SIG SAUER. A balance of classic engineering and style with modern upgrades including an ultra-low-profile direct-mount optic capability and XRAY3 Day/Night sights for extreme sight picture visibility. An adjustable flatblade trigger and custom G10 grip panels from LOK Grips takes shooting ergonomics to the next level for exceptional handling and comfort. Outfitted with a railed stainless-steel frame with undercut trigger guard, extended ambidextrous manual safety and slide stop, front and rear serrations and a removable metal magwell. A stylized stainless steel slide, unrivaled custom aesthetics, and a serrated checkered front strap bring upgraded features to a timeless platform.
Greater performance. Increased accuracy. Classic design collides with modern innovation. 1911-XFULL from SIG SAUER.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 5in |
| Finish | Coyote PVD |
| Grips | Black G10 |
| Sights | XRAY3 Day/Night Sights |
| Weight | 41.9oz |
| Cartridge | 45 Auto (ACP) |
| Color | Tan |
| Features | (2) 8rd Steel Mag |
| Frame Size | Fullsize |
| Gun Model | 1911 |
| Optics Ready | Yes |
| Overall Length | 8.7in |
| Type | Centerfire |


