Sig Sauer MCX Rattler 300 AAC Blackout 5.5in Black Modern Sporting Pistol – 30+1 Rounds – Rapid deployment, thin, agile and precise. This is the SIG MCX Rattler. Featuring a 5.5in PDW barrel, the MCX platform has never been more compact or accessible. Ready to go wherever it’s needed. This gun was designed from the ground up to be as discrete as possible while retaining all the robust capabilities of the MCX. Free-floating M-LOK handguards matched with a PDW upper and 5.5in barrel, the MCX Rattler PCB is the ideal choice for fast-moving operators.
Specifications
| Action | Modern Sporting Pistol |
|---|---|
| Barrel Length | 5.5in |
| Capacity | 30+1 |
| Cartridge | 300 AAC Blackout |
| Finish | Black |
| Grips | Black Polymer |
| Gun Model | MCX |
| Hand | Right |
| Overall Length | 23in |
| Threaded | Yes |
| Type | Centerfire |
| Weight | 5.1lbs |
Browning Buck Mark Plus Vision 22 Long Rifle 5.9in Black Pistol - 10+1 Rounds
Rock Island M1911 A1 XT Magnum 22 WMR (22 Mag) 5in Matte Black Pistol - 14+1
Sig Sauer P365 9mm Luger 3.1in Black Nitron Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Vision w/Crimson Trace Laser 22 Long Rifle 5.9in Black Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Emissary 9mm 5in Stainless Pistol - 9+1 Rounds
EAA Girsan MC9 9mm Luger 4.2in Black Pistol - 17+1 Rounds
Browning Buck Mark Field Target 22 Long Rifle 5.5in Tungsten Gray Cerakote Pistol - 10+1 Rounds
Ruger Max-9 Pro 9mm Luger 3.2in Black Oxide Pistol - 12+1 Rounds 

