Sig Sauer MCX Rattler Canebrake 300 AAC Blackout 5.5in Dark Earth Modern Sporting Pistol – 30+1 Rounds – The MCX Rattler Canebrake comes as a suppressor ready platform with an SD handguard and inert training device that mimics the size and weight of the SIGSRD762 suppressor and assure all muzzle flash is past the shooters hand when reaching out on the handguard during operation without a functional suppressor installed. With the MCX Rattler Canebrake there’s no need for the purchase of a shorter barrel kit and SD Handguard to have a suppressed MCX system, simply unthread the inert training device, install your suppressor, and select the appropriate gas setting for your ammunition.
2-stage flat-blade match trigger,Cerakote E190 finished upper and lowerComes with one 30-round polymer 300blk Magpul magazine.Threaded – 5/8in – 24
Specifications
| Action | Modern Sporting Pistol |
|---|---|
| Barrel Length | 5.5in |
| Capacity | 30+1 |
| Cartridge | 300 AAC Blackout |
| Finish | Dark Earth Cerakote |
| Gun Model | MCX |
| Hand | Right |
| Overall Length | 29.25in |
| Sights | Optics Ready |
| Threaded | Yes |
| Type | Centerfire |
| Weight | 11lbs |
Sig Sauer MPX Copperhead 9mm Luger 3.5in Coyote Cerakote Modern Sporting Pistol - 20+1 Rounds
Ruger Max-9 Pro 9mm Luger 3.2in Black Oxide Pistol - 12+1 Rounds
Browning Buck Mark Vision w/Crimson Trace Laser 22 Long Rifle 5.9in Black Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.9in Blue Anodized Pistol - 10+1 Rounds 

