Sig Sauer MCX Spear-LT 300 AAC Blackout 9in Coyote Cerakote/Black Modern Sporting Pistol – 30+1 Rounds – The MCX platform has long been SIG SAUERS breeding ground for developing the best rifle system in the world through extensive testing, continued innovation and customer feedback. SIG SAUER introduces the MCX-SPEAR LT, based on its predecessor the MCX Virtus the MCX-SPEAR LT has a lightened handguard with attachment screws for additional rigidity and a lightened profile barrel with improved accuracy. Other features of the MCX-SPEAR LT include an ambidextrous bolt catch and release on its lower, coyote anodized finish, minimalist stock for maximum compact foldability and AR15 style trigger compatibility.
Specifications
| Action | Modern Sporting Pistol |
|---|---|
| Barrel Length | 9in |
| Capacity | 30+1 |
| Cartridge | 300 AAC Blackout |
| Finish | Coyote Cerakote |
| Grips | Coyote Polymer |
| Gun Model | MCX SPEAR-LT |
| Hand | Ambidextrous |
| Overall Length | 27.75in |
| Type | Centerfire |
| Weight | 6.40lbs |
Browning Buck Mark Hunter 22 Long Rifle 5.9in Matte Blued Pistol - 10+1 Rounds
Century Arms AP5-M 9mm Luger 4.6in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
Rock Island Armory M1911 GI Standard 45 Auto (ACP) 5in Parkerized Pistol - 8+1 Rounds
Rock Island M1911 A1 XT Magnum 22 WMR (22 Mag) 5in Matte Black Pistol - 14+1
Rock Island Armory Ultra HC 10mm Auto 5in Black Parkerized Pistol - 16+1 Rounds
Browning Buck Mark Vision w/Crimson Trace Laser 22 Long Rifle 5.9in Black Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Plus Vision 22 Long Rifle 5.9in Black Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Medallion 22 Long Rifle 5.5in Stainless Steel Pistol - 10+1 Rounds
HK P30 9mm Luger 3.85in Black Pistol - 17+1 Rounds 

