Sig Sauer P320 X-Carry Legion 9mm Luger 4.6in Legion Gray PVD Pistol – 10+1 Rounds – The P320 XCARRY LEGION is the perfect balance of performance and practicality. With the TXG XCARRY grip module, the weight of the pistol with an unloaded magazine is over 40oz which results in up to 50% less muzzle flip than comparatively sized polymer pistols. The trigger pull is up to 30% lighter with the skeletonized trigger, which increases shooting speed and accuracy. The signature LEGION Gray finish comes standard, as well as LEGION markings on the sight plate and on all three of the Henning Group anodized aluminum basepads. Other features are a threaded barrel; fully adjustable XRAY3 day/night sights; detachable extended magwell and optic-ready slide compatible with the ROMEO1PRO, ROMEO2, Deltapoint PRO,and RMR.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 4.6in |
| Finish | Legion Gray PVD |
| Grips | Polymer X Grips |
| Sights | XRAY3 Day, Night |
| Weight | 40.5oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Gray |
| Gun Model | P320 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.1in |
| State Compliance | Colorado Compliant |
| Threaded | Yes |
| Type | Centerfire |
EAA Girsan MC9 9mm Luger 4.2in Black Pistol - 17+1 Rounds
Browning Buck Mark Contour 22 Long Rifle 5.5in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Rock Island Armory M1911 GI Standard 45 Auto (ACP) 5in Parkerized Pistol - 8+1 Rounds
Browning Buck Mark Plus Vision 22 Long Rifle 5.9in Black Pistol - 10+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Garrison 9mm Luger 5in Blued/Gray Pistol - 9+1 Rounds
Sig Sauer P365 9mm Luger 3.1in Two Toned Pistol - 10+1 Rounds 

